0%

«Open data – це будь-які дані, які знаходиться в мережі інтернет та є доступними для усіх охочих у машинозчитуваному вигляді», – Даніель Полімак


Цього року організація World Wide Web Foundation опублікувала щорічний рейтинг з відкритості даних, у якому Україна піднялася одразу на 18 позицій, зайнявши 44 місце. Що таке відкриті дані, які можливості вони пропонують та як з ними працювати, розповідає аспірант докторської програми "Інтелектуальні системи" в Белградському університеті, аналітик даних, дослідник – Даніель Полімак.

 «Відкриті дані – це будь-які дані, які знаходиться в мережі інтернет та є доступними для усіх охочих у машинозчитуваному вигляді».

Перш за все, відкриті дані повинні бути доступними для обробки електронними пристроями та мають бути вільними для використання. Слід розуміти, що джерелами відкритих дани можуть бути не тільки державні установи, а також громадські організації та активісти. Розповідаючи про можливості та проблеми для держави стосовно відкритості даних, Даніель згадує 5-зіркову схему розгортання відкритих даних, автором якої є Тімоті Бернерс-Лі, де якість даних оцінюється від 1 до 5 зірок. Одним з головних факторів якості Open Data є актуальність, дані повинні постійно оновлюватися. Не менш важливою складовою слугує навчання людей працювати з відкритими даними, підготовка може бути у формі семінарів або тренінгів. Держава повинна мати чітку політику, повинні бути норми та  межі, коли інформація може публікуватися (у повному обсязі або частково). При відсутності єдиного ресурсу, державні дані доступні частково, в різноманітних форматах та за тривалою процедурою отримання, що ускладнює їх обробку, тому потрібен єдиний дата-центр, де уся необхідна інформація знаходитися в єдиному місці.  Людей потрібно повідомити про можливість та право користуватися відкрити даними, потім навчити користуватися цими даними, дуже можливий момент полягає в тому, щоб люди не просто користувалися плодами чужої роботи, а щоб вони були інноваторами і втілювали це у життя.


Тімоті Бернерс-Лі  — британський спеціаліст з інформатики, творець HTTP, HTML, URI і автор інших розробок в галузі інформаційних технологій, засновник та голова консорціуму W3C, головний розробник Всесвітньої павутини (спільно з Робертом Кайо), автор концепції семантичної павутини. Лауреат премії Тюрінга 2016 року.

ПОШИРИТИ
Play Cover Track Title
Track Authors